poniedziałek, 11 listopada 2013

Zbarska? Gdzie?

Mało kto słyszał o ulicy Zbarskiej. Barską na Ochocie wszyscy znają, więc czemu Zbarska jest tak nieznana? Ta tajemnicza ulica już nie istnieje, zlikwidowano ją w 1968r. podczas jednoczesnego podciągnięcia ulicy Pruszkowskiej do arterii Żwirki i Wigury. Ulica przecinała obecną drogę na lotnisko i dalej prowadziła do Zbarża (stąd właśnie nazwa). Pierwsze wzmianki o tej wsi, obecnie osiedlu położonym na terenie dzielnicy Włochy, pochodzą już z połowy XVw., kiedy ulokowano ją na prawie chełmińskim za czasów księcia mazowieckiego Bolesława IV. Wróćmy jednak na chwilę do samej ulicy. Jeszcze po wojnie kursowały nią dwie linie: 114 oraz 128. Jeszcze w 1965r. można ją znaleźć na trasie linii 128 (www.trasbus.com).

Tu m.in. przebiegała Zbarska (widok od strony Żwirki i Wigury)

Ulica wygasała początkowo od strony Rakowca, stopniowo parcelowanego na mniejsze uliczki, a także rozbudowującego się pod postacią osiedla WSM, później zaś zamierała od strony wsi, która stopniowo przestawała mieć znaczenie. Obecnie śladów tej ulicy możemy się doszukiwać w „działkowej” Iłżeckiej i Wirażowej (Wirażowa róg Sasanki to serce dawnej wsi Zbarż), a także w „kopniętym” domu o adresie Żwirki Wigury 41, obecnie ostatnim budowlanym śladzie tej ulicy.

Willa pod obecnym adresem Żwirki i Wigury 41

Zaprojektował go arch. Władysław Nałęcz dla inż. Zygmunta Kotarskiego. W domu tym przed wojną działała klinika lecząca choroby neurologiczne i psychiczne. Willa zamieniła się wówczas w słynne sanatorium Anima działające od 1935 do 1939r. Jest to nie do pomyślenia obserwując ówczesne otoczenie willi, położone w centrum spalin. Budynek jest bardzo ciekawy, warto zajrzeć do jego środka, szczególnie obejrzeć mniejsze korytarze prowadzące do mieszkań- pokoi, poręcze i posadzkę.

Klatka schodowa

Ciekawa posadzka, niestety nie wiem z jakiego okresu

Podczas wojny mieściło się tu niemieckie dowództwo Luftwaffe, wykorzystujące sąsiedztwo z lotniskiem. Ciekawostką jest fakt, że posiada on reper, który pokazuje położenie obiektu nad poziomem morza (146m). Obecnie ten ciekawy zabytek w stylu okrętowym jest zamieszkiwany przez lokatorów, jednak nieustannie niszczeje i znacznie różni się od sąsiednich obiektów. Szkoda, bo to jeden z niemych świadków dawnych rolniczych terenów Rakowca i zapomnianej ulicy Zbarskiej.

Reper pokazujący liczbę 146


Zejście do piwnicy (fart chciał, że drzwi były otwarte!)


Dawne sanatorium Anima

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz